Umowę partnerską podpisano w dniu 10 stycznia 2014 r. Fürstenwalde nad Sprewą. Miasto we wschodnich Niemczech, w kraju związkowym Brandenburgia, w powiecie Oder-Spree, port nad Sprewą i kanałem Odra-Sprewa. Założone w XIII w., ludność: 32 tys. mieszkańców (2011). Fürstenwalde/Spree leży na terenie pradoliny berlińskiej, nad rzeką Sprewą, przy niemieckiej autostradzie A12, 40 km od granicy z Polską.
Tylko 30 minut podróży pociągiem z Berlina dzieli nas od odkrycia pięknego miasta Fürstenwalde. Jest to na tyle daleko od Berlina, aby pokazać swoją odrębność i wystarczająco blisko, aby skorzystać z oferty dostępnej na wyciągnięcie ręki. Fürstenwalde jest nie tylko popularną lokalizacją dla zestresowanych mieszkańców stolicy, ale żyjącym miastem w Brandenburgii, położonym w pięknej okolicy. Można wybierać spośród różnych ofert. Kulturalnych – od dni jazzu aż do festiwalu wiosny, doskonałego środowiska edukacyjnego, a zwłaszcza prężnych firm w wielu branżach. Nie na darmo przemysłowcy wybrali swoją na siedzibę miasto nad Sprewą. Chcą oni dać swoim pracownikom nie tylko zarabiać, ale także perspektywy rozwoju. Z perspektywy ponad 750 lat Fürstenwalde ma wiele do zaoferowania.
Fürstenwalde po raz pierwszy pojawia się w źródłach z 1272 roku. Ustalono jednak, iż założono je już około 1225 - 50. Nawet dzisiaj Fürstenwalde jest jednym z trzech brandenburskich miast katedralnych. Katedra Najświętszej Marii Panny jest otoczona ogrodem i różnymi instytucjami kulturalnymi, jak muzeum, galerią katedralną, a jej 68 metrowa wieża stała się najbardziej znanym widokiem miasta. Z XV wieku przychodzi Stary Ratusz na Rynku, w którym mieści się galeria i urząd stanu cywilnego. Ratusz był w latach 2012 - 2014 gruntownie odnowiony, tak aby wszystkie jego poziomy były dziś dostępne. Nowością jest Muzeum Browaru w starej piwnicy. Warzone i serwowane jest tam pyszne piwo Ratuszowe. Tuż przed końcem II Wojny Światowej Fürstenwalde zostało poważnie uszkodzone przez bombardowania. Nie oszczędzono nawet katedra i ratusza. Dopiero w latach 50 –tych i 60-tych, wiele budynków zostało odbudowanych, a miasto powoli zaludniało się nowymi mieszkańcami. W pewnym sensie pozwoliło to nowemu Fürstenwalde zbudować swoje centrum na planie zabytkowego miasta. Tętniący życiem rynek między kościołem i urzędem miasta powstał jako odpowiednik kolońskiego Domumfeld. Odrestaurowane centrum z licznymi sklepami i restauracjami zaprasza do spacerów i odpoczynku. Dziś Fürstenwalde to rodzinne miasto około 31.000 mieszkańców.
Dzięki strategicznej lokalizacji średniowieczne miasto stało się szybko jednym z najbogatszych miast ówczesnej Brandenburgii. Przez szereg dziesięcioleci miasto garnizonowe dla wojsk cesarza Napoleona i ułanów cesarskich. Do roku 1994 w Fürstenwalde/Spree stacjonowały także oddziały Zachodniej Grupy Wojsk ZSRR. Jest największym miastem w regionie oraz ważnym centrum administracyjnym i gospodarczym.
W mieście finkcjomuje Europaschule Oberstufenzentrum Palmnicken - gimnazjum europejskie, największa placówka oświatowa w powiecie. Placówka ogólnokształcąca oraz szkoła zawodowa. Głównym tematem pracy wychowawczej są relacje międzynarodowe oraz współpraca różnymi szkołami partnerskimi m.in. ze Szwecji, Japonii, Francji, Holandii, Danii i Polski.
Fürstenwalde/Spree jest obecnie głównym centrum przemysłowym w regionie: przemysł oponiarski, ogrodnictwo, przemysł metalowy i budowlany. Do najbardziej znanych firm znajdujących się w mieście należy niemiecka spółka oponiarska Pneumant. Są tu również zakłady metalowe i tworzyw sztucznych, odlewanie, zakłady produkujące farby, zakłady urządzeń sterowniczych i oprzyrządowań, producent zbiorników.