Pod względem klimatycznym obszar ten leży w zasięgu oddziaływania klimatu oceanicznego, cechującego się wczesną wiosną i latem oraz dość łagodną zimą, z krótkim czasem zalegania pokrywy śnieżnej. Terenem wyróżniającym przyrodniczo gminę Sulechów jest dolina Odry. Rzeka oraz jej rozlewiska, szczególnie wiosną, przyciągają wiele gatunków wędrownych ptaków. Można tu spotkać takie gatunki, jak np.: rożeniec, krakwa, cyranka, cyraneczka, ogorzałka, świstun, płaskonos, lodówka, tracz nurogęś i długodzioby, łabędź niemy i krzykliwy, czapla siwa, bekas kszyk, brodziec krwawodzioby, brodziec samotny, rycyk, batalion, czy bardzo rzadka rybitwa wielkodzioba. Z ptaków drapieżnych występują tu przelotne orły bieliki i rybołowy. Z grupy ptaków lęgowych na wymienienie zasługują: rzadki już dzięcioł średni i błotniak łąkowy, a także trzmielojad, puszczyk i żuraw. W stawach w Brzeziu Pomorskim z roku na rok przybywa interesujących gatunków zwierząt. Obserwowano tam wydry, norki amerykańskie, a także ślady żerowania bobrów. Na jednej z grobli, na której mewy śnieżki założyły kolonię lęgową obserwowano także rybitwy zwyczajne. Na stawach stwierdzono obecność ginącego przedstawiciela gadów - żółwia błotnego.
W lasach, kilka kilometrów na wschód od Sulechowa, na terenie gmin Sulechów i Trzebiechów, znajduje się rezerwat "Radowice" (powierzchnia 52 ha).
Jest to jeden z najpiękniejszych i najbardziej wartościowych pod względem przyrodniczym zakątków naszej gminy.
W celu przybliżenia tajemnic leśnej przyrody stworzono leśną ścieżkę dydaktyczną. Trasa została wytyczona na terenie Leśnictwa Klemsko i przebiega od zjazdu z drogi krajowej Sulechów - Poznań w kierunku leśniczówki na skraju wsi Klępsk. Całkowita długość trasy wynosi 3,4 km.
Na terenie gminy za pomniki przyrody uznano 102 obiekty. Z pokaźnej liczby drzew uznanych za pomniki najciekawsze to:
Na terenie Sulechowa można zobaczyć 13 drzew i jeden głaz narzutowy uznane za pomniki przyrody. Spośród nich wymienić można: morwę białą, cypryśnika błotnego, dąb szypułkowy, wierzbę białą, miłorząb dwuklapowy, jesion wyniosły i dwa dęby szypułkowe.
Na terenie gminy można spotkać również ostoje przyrody. W obrębie miasta, w kierunku wsi Obłotne znajduje się ostoja listery jajowatej (pow. 0,48 ha). Storczyk kwitnie od końca maja do lipca, owocuje w czerwcu i lipcu, występuje na tym obszarze w niezwykłym zagęszczeniu. Kolejną ostoję przyrody stanowią śródleśne wąwozy k. Sulechowa na terenie leśnictwa Klemsko i Radowice. Teren o pow. ok. 100 ha obejmuje kilka wąwozów porośniętych starodrzewem liściastym oraz strumienie i źródliska. Strome zbocza porośnięte są lasem bukowym a wiele drzew osiąga wymiary pomnikowe.
Ozdobą kilku podsulechowskich wsi są wiejskie parki podworskie, które posiadają znaczne walory przyrodnicze i poznawcze. Najciekawszym z nich jest park przy pałacu w Bukowie, gdzie rosną m.in. takie gatunki egzotyczne jak: perełkowiec japoński, miłorząb dwuklapowy i wiązowiec zachodni. W parku w Pomorsku szczególnie godne uwagi są pomnikowe: świerk, dąb i olsza czarna.