Pomniki przyrody
rośnie w pobliżu Bramy Krośnieńskiej przy Grocie Matki Boskiej na Pl. Kościelnym. Obwód drzewa 350 cm, wysokość 27 m, a wiek ok. 250 lat.
Drzewo liściaste zrzucające liście na zimę, dorastające do 45 m. Korona szeroka i wysoka, bardzo masywna. Pień rozwidlony w liczne korony o korze jasnoszarej lub jasnobrunatnoszarej barwie. Liście mają długość 10- 12 cm i ok. 8 cm szerokości. Kształt liści jajowaty, z przodu zaokrąglone, u nasady z wyraźnymi uszkami. Po obu stronach mają po 5-7 okrągłych klap. Żołędzie długojajowate o 1,5- 2 cm długości, w płaskiej miseczce, zwykle rosną po dwa lub trzy na szypułce o długości 4-6 cm. Drzewa te osiągają wiek nawet 1000 lat, są rozpowszechnione w Europie i lubią rosnąć na glebach świeżych lub wodogruntowych.
Na terenie Sulechowa ten gatunek dębu będący pomnikami przyrody rosną jeszcze:
w parku przy ul. Armii Krajowej w parku obwodnicowym na terenie PWSZ w Sulechowie o obw. 420 cm, wys. 25 m; o obw. 384 cm i wys. 25 m; o obw. 375 cm. i wys. 25 m,
przy ul. Krańcowej o obw. 360 cm,
przy ul. 31 Stycznia o obw. 380 cm,
przy ul. Żeromskiego o obw. 400 cm i wys. Ok. 20 m,
na os. Konstytucji 3 Maja o obw. 410 cm,
rzadka w Polsce odmiana sztrzępolistna dębu szypułkowego (Q. robur var. pectinatia) o obw. ok. 120 cm.; w tej odmianie dębu szypułkowego liście są głęboko wcinane, pierzasto sieczone, wzrost drzewa bardzo powolny.
rożnie w parku przy ul. Armii Krajowej) Jego obwód 334 cm, pień podwójny wys. ok. 20 m.
Klon zwyczajny to okazałe drzewo zrzucające liście na zimę, o wysokości 25-30 m. Korona zwykle regularna i sklepiona na prostym pniu. Kora drobno spękana, ciemnoszara, nie łuszcząca się . Liście naprzeciwległe, długoogonkowe, mają 10-15 cm długości , szerokie, podzielone dłoniasto na 5-7 klap niejednakowej wielkości. Kwitnie od marca do kwietnia. Występuje w Europie i często jest sadzony w parkach.
rośnie przy gmachu auli PWSZ w Sulechowie. Jego obwód 90 cm, wysokość 15 m, a wiek ok. 70 lat.
Jest drzewem jednopiennym dorastającym w swej ojczyźnie do wysokości 30-40 m i 4,5 m na pierścienicy. Korona u młodych okazów wąskocylindryczna, u starszych wąskostożkowa. Pień prosty, u starszych egzemplarzy korona głęboko spękana. Liście (do ok. 4 cm długości) skrętoległe na długopędach, na krótkopędach gęsto skupione po 3-5. Kształt szerokowachlarzowaty, blaszka skórzasta, twarda, jesienią przybierająca kolor jaskrawożółty. Owoce przypominające śliwkę o średnicy ok. 2,5 - 3 cm. Miłorząb jest bardzo odporny na mróz. W naturze występuje w Cinach i Japonii, a do Europy sprowadzony w pierwszej połowie XVIII w. Jest rośliną długowieczną, dożywającą nawet do 2000 lat.
rośnie w parku przy ul. Polnej, jego obwód 445 cm, wysokość 25 m.
Jesion wyniosły to okazałe drzewo zrzucające liście na zimę, osiągające wysokość ok. 40 m. Korona wysoko sklepiona, mało zwarta i nieconieregularna przy okrągłym zarysie. Pień przeważnie dość prosty o korze silnie bruzdowanej i podzielonej na pola albo pokrytej systemem wąskich listewek, szarobrunatna. Liście naprzeciwległe, nieparzystopierzaste długości 20-25 cm, z 9-13 owalno- podłużnymi listkami, z przodu zaostrzonymi, ząbkowanymi. Kwitnie w kwietniu. Tzw. Skrzydlaki długości ok. 3 cm, w stanie dojrzałym są brunatne. Występuje w całej Europie. i często sadzony jako drzewo parkowe lub ozdobne.