Oto logo strony. Piękne ono jest
Powróć do: Rok 2016

Rowerem dla partnerstwa

Logo Euroregion Intereg VA EU

Wniosek o dofinansowanie złożono w ramach środków Europejskiego Funduszu Rozwoju regionalnego (EFRR) dla Funduszu Małych Projektów, w ramach programu Współpracy INTEREG VA Brandenburgia – Polska 2014 – 2020, w ramach celu „Europejska Współpraca Terytorialna”.

Beneficjentem projektu jest Gmina Sulechów.

Wniosek o dofinansowanie złożono: 20.12.2016 r. Beneficjent czeka na podpisanie umowy i rozliczenie wniosku o płatność.

Okres realizacji: 19.07.2016 – 02.02.2017.

Suma wydatków kwalifikowanych wyniosła 1 343,11 Euro (5 721,45 PLN - wg. kursu 0,23475), 1 141,64 Euro (85%) dofinansowanie z EFRR, 67,16 Euro (10%) z budżetu Państwa, 134,31 Euro (5%) udział własny.

Celem projektu była integracja mieszkańców miast partnerskich Sulechowa i Fürstenwalde. Miejscem realizacji projektu był obszar znajdujący  się w granicach Euroregionu – jakim jest powiat zielonogórski. W tym też celu w dniach 23 - 24 września 2016 r. odbył się IV partnerski rajd rowerowy gmin Sulechów i Fürstenwalde pod hasłem „Rowerem dla partnerstwa”.  W rajdzie wzięli udział urzędnicy i członkowie lokalnego stowarzyszenia rowerowego po stronie polskiej i niemieckiej.  Grupa liczyła 24 osoby, w tym 12 osób z Niemiec.

  • Pierwszego dnia (23.09.2016 r.) uczestnicy pokonali blisko 40 km. Start nastąpił o godzinie 10.00 z rynku w Sulechowie. Początkowo cykliści dotarli do Babimostu, gdzie zwiedzili Centrum Sportu, a w nieodległych Podmoklach Małych skansen maszyn rolniczych. Stamtąd udali się w drogę powrotną do Sulechowa, zwiedzając jeszcze port Lotniczy Zielona Góra w Nowym Kramsku i zabytkowy kościół w Klępsku. Wieczorem odbył się wieczór integracyjny w Hotelu TEXICANA w Kalsku, gdzie grano w kręgle i grillowano przy ognisku.
  • Drugiego dnia (24.09.2016 r.) o godzinie 9.00 wszyscy uczestnicy wyruszyli do drugiego etapu rajdu. Start ponownie miał miejsce na Placu Ratuszowym. Do pokonania była trasa: Sulechów – Cigacice – Zawada – Jany – Przytok – Łazy – z metą w Centrum Winiarstwa w Zaborze, gdzie rajdowcy wsłuchali prezentacji dotyczącej wyrobu win. Następnie rowerzyści pojechali do Zielonej Góry i obejrzeli planetarium Centrum Keplera oraz Palmiarnię. W Centrum Nauki odbył się seans filmu historii lotnictwa pt. „Na skrzydłach marzeń”  w technologii fulldome o wysokiej rozdzielczości przystosowanym do projekcji 3D. Potem rowerzyści pojechali przez Zawadę i Cigacice do Sulechowa. Wieczorem uczestnicy rajdu zwiedzili winnicę Cantina w  Mozowie. 

 

W dniu 25 września uczestnicy niemieccy wrócili do Fürstenwalde.