Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (oraz ze środków budżetu Państwa 10%) w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) "Brandenburgia 2007 - 2013 w ramach "Europejskiej Współpracy Terytorialnej".
Okres realizacji: 01.02.2009 - 31.10.2009
Suma wydatków kwalifikowanych wyniosła 9 585,30 Euro (40 387,64 - wg. kursu 4,2135), 8 147,51Euro (85%) dofinansowanie z EFRR 958,53 Euro(10%) z budżetu Państwa, 1 437,79 Euro (5%) udział własny.
Celem projektu było przedstawienie historycznego wydarzenia okresu wielkiej emigracji z terenu dawnej Brandenburgii w XIX wieku.
Od początku realizacji projektu Gmina Sulechów, Wendisches Museum Cottbus i Muzeum Ziemi Lubuskiej z Zielonej Góry oraz Muzeum Etnograficzne w Ochli na spotkaniach roboczych wspólnie planowały organizację konferencji i jej przebieg, promocji, kontaktów z mediami, rozliczeń finansowych. Głównym założeniem realizacji imprezy była wspólna jej realizacja, zarówno z partnerem wiodącym, jak i partnerami wspierającymi.
Projekt składał się z trzech części wykonanych w ciągu trzech dni.
W pierwszym dniu (03 lipca 2009 r.) przeprowadzona została konferencja popularno - naukowa. Na konferencji wystąpili referenci, którzy omówili charakter zjawiska historycznego dotyczącego emigracji. Wszystkie referaty dotyczące konferencji znalazły się w publikacji pt. "Emigracja z Klępska i okolic do Australii w 1833 roku".
W drugim dniu (04 lipca 2009 r.) odtworzono widowisko historyczne w formie przejazdu "emigrantów" do portu w Cigacicach i później do "Hamburga". Osoby biorące udział w widowisku przejechały zaprzęgami konnymi trasą ze wsi Klępsk do Cigacic w Gminie Sulechów. Widowisko zostało połączone z odbywającym się wówczas Flisem Odrzańskim, gdzie uzupełnieniem widowiska było wypłynięcie emigrantów z cigacickiego portu do "Hamburga". Całość uzupełniały stylizowane stroje i podręczne domowe sprzęty z epoki (kuferki, kosze, tobołki) stanowiące rodzaj ruchomej scenografii.
W trzecim dniu (05 lipca 2009 r.) na terenie Muzeum Etnograficznym w Ochli zaprezentowane zostały czynności przygotowawcze do emigracji jakie towarzyszyły wydarzeniom emigracyjnym. "Emigranci" przygotowywali się do podróży w historycznych zagrodach, które stanowiły tło scenograficzne tej części widowiska. Zaprezentowano m. in. wypieki chleba, szycie strojów, zbijanie skrzyń - kuferków podróżnych, wykonywania lin i powrozów itp.).
W celu szerszego rozpropagowania projektu udzielane były wywiady m.in. dla regionalnej telewizji brandenburskiej RBB Fernsehen, której przedstawicielem była dziennikarka Anja Ludwig.