(ulice: Przemysłowa, Kościuszki, Okrężna, Al. Wielkopolska. Stefana Żeromskiego, PCK, Armii Krajowej, Kruszyna)
- Brama Krośnieńska z 1704 r., styl barokowy, murowana z cegły, góra zamknięta gzymsem z wazonami i kulą zdobioną maszkaronami, po obu stronach płasko rzeźbione kartusze: od strony wschodniej herb miasta w obramieniu z akantu i draperii podtrzymywanej przez puta, z orłem w zwieńczeniu, od strony zachodniej orzeł brandenburski w polu obramionym akantowo- laurowo, z koroną w zwieńczeniu.
- Kościół Farny p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego powstał już w XIII w., prawdopodobnie kamienny - fragmenty w przyziemnych partiach, przebudowany w 1488 r. - 1499 r., w 1527 r. luterański, w czasie pożaru w 1557 r. runął szczyt zachodni, wieża i sklepienia, odbudowany przez Tadeusza Blitzli do 1562 r., w 1572 r. wzniesiono nową wieżę od strony południowej, wieża nadbudowana w latach 1884 - 1893. Kościół późnogotycki, murowany z cegły i kamienia, oskarpowany, halowy, trójnawowy, prezbiterium zamknięte trójbocznie z przybudówkami od południa i północy, sklepienia gwiaździste (nawa główna, prezbiterium) i sklepienie sieciowe (nawa boczna), oskarpowany, ściany dekorowane fryzem i dekoracją blendową.
- Mury obronne we fragmentach, powstały przed 1300 r. zamykały miasto owalnym pierścieniem, pojedyncze, z kamienia polnego, nadbudowane partie ceglane z otworami strzelniczymi (XV - XVI w.), grubość ok. 1,2 m, wysokość od 2,5 m do 5 m, rozebrane częściowo w XVII i XVIII w. od strony zachodniej zachowana jedna z czterech bram miejskich ? Brama Krośnieńska. W średniowieczu wzdłuż murów biegła fosa (obecnie zasypana).
- Zbór kalwiński wzniesiony w latach 1752 - 1762, początkowo służył gminie kalwińskiej, a później ewangelickiej (1927 r.), po II wojnie mieścił się w nim Dom Katolicki i Dom Kultury, styl późnobarokowy, wieża od zachodu, wewnątrz cechy stylowe zatarte, na elewacji pilastry jońskie dźwigające gzyms wieńczący, w fasadzie elewacji południowej dwa portale zamknięte łukiem koszowym nadwieszonym, zwieńczone przerwami, łukowym naczółkiem. Górna kondygnacja wieży flankowana murami attykowymi za spływami o linii załamywanych wolut. Obecnie zaadoptowany na salę widowiskowo- projekcyjną.
- Zamek wzniesiony na sztucznie usypanym wzgórzu, pierwsza wzmianka z początku XIV w., pierwszy kształt zamku nie jest znany, rezydencja wójtów i przedstawicieli księcia, od końca XV w. rezydencja wdów po elektorach brandenburskich, przebudowany w 1598 r. w styl renesansowy, najstarsze fragmenty w piwnicach, zniszczony w pożarach w 1557 r. i 1633 r., wieża odnawiana w 1711 r., a w 1750 r. zmieniono hełm arkadowy na dach namiotowy, zachowane zachodnie skrzydło w stylu późnoklasycystycznym, dwupiętrowe, w piwnicy jednoprzestrzennej sklepienie kolebkowe,
- Kościół pomocniczy p.w. Najświętszego Imienia Marii powstał po adaptacji budynku starej farbiarni przez gminę katolicką w 1867 r., w 1872 r. dobudowano wieżę od strony zachodniej, murowany, jednonawowy, na rzucie prostokąta.
- Budynki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie historia tej placówki sięga 1719 r., gdzie początkowo był sierociniec (budynki te już nie istnieją), pod koniec XIX w. wybudowano nową bursę (tzw. czerwony budynek), w 1911 r. wybudowano aulę. W czasach pruskich funkcjonowało tu Królewskie Pedagogium, od 1933 r. gimnazjum miejskie, po wojnie Liceum Pedagogiczne (Studium Nauczycielskie), a obecnie szkoła wyższa (od1999 r.).
- Kościół parafialny p.w. Św. Stanisława Kostki w literaturze nazywany Kościołem Nowym, wybudowany w 1905 r. w miejscy starej świątyni, jednonawowy, ceglany, wewnątrz w przedsionku płyta epitafialna z pierwszej połowy XVIII w.